• ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر
  • اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤۰
  • Saturday, December 15, 2018
کلیدواژه: 49406
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ يکشنبه ۲۳ مهر، ساعت 11:50
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۲/۱۵


تولد نوزاد نارس یکی از چالش های مهم نظام سلامت در دنیا و ایران می باشد. مراقبت از چنین نوزادانی ، باری سنگین بر سیستم های اجتماعی و بهداشتی جامعه است . بعلاوه فناوری پیشرفته در این زمینه ( به عنوان مثال انکوباتور ) یا در دسترس نیست و یا به دلیل کمبود کارکنان ماهر از آن درست استفاده نمی شود . ضمن اینکه انکوباتورها ( دستگاههای نگهداری نوزاد نارس ) غالبا به طور غیر ضروری نوزادان را از مادرشان جدا و آنها را از تماس پوست به پوست محروم می کنند . مطالعات  جدید نشان می دهد : مراقبت آغوشی مادر و نوزاد (Kangaroo  mothe r care  ( KMC  که در آن نوزاد در تماس پوستی با مادر مراقبت می شود به عنوان جایگزینی مناسب برای برآوردن نیازهای نوزاد به گرما ، تغذیه با شیر مادر ، محافظت از عفونت ، بالارفتن انگیزه مراقبت ، ایمنی بیشتر ، رابطه انسانی مناسب تر ، عطوفت و آرامش بیشتر می باشد .
گزارش ها نشان میدهد : در روش مراقبت آغوشی که در آن نوزاد به طور عمودی و برهنه بر روی سینه مادر و در تماس مستقیم پوست به پوست قرار می گیرد ، فشار روحی و استرس و عذاب وجدانی مادران کمتر از روش مراقبت نوزاد در دستگاه بوده و سبب احساس اعتماد به نفس بیشتر در مادران می گردد .
مراقبت KMC یا مراقبت آغوشی در سال 1393 به پرسنل NICU آموزش داده شد و پس از فراهم آوردن امکانات و ملزومات مورد نیاز در این واحد اجرا گردید .
همکاری خوب والدین و پشتکار پرسنل NICU موجب گردیده است که در این زمینه به موفقیت صد در صدی برسیم تا جایی که در شهریور ماه سال جاری به دنبال بستری یک نوزاد نارس که مادر وی بد حال بود ، پدر نوزاد در این مراقبت شرکت نموده و توانست مراقبت آغوشی را به نحو شایسته ای اجرا نماید .
و این مسئله از این نظر اهمیت داشت که در کنار مادران که در شرایط خاص روحی و جسمانی در روزهای نخست تولد نوزادشان هستند ، حضور فعال و آرام یک پدر می تواند کمک بسزایی در بهبود شرایط مادر و نوزاد نماید .
در پایان لازم میدانیم از زحمات سر کار خانم دکتر خالصی ( مسئول فنی بخش NICU ) و تمامی پرسنل این بخش که با آرامش و متانت ، سراسر زیبایی آفریدند تشکر و قدردانی نماییم  .

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 5/9231 sec